Muzeum Śląska Opolskiego
adres: ul. Mały Rynek 7 wejście od Muzealnej
strona internetowa: www.muzeum.opole.pl
2019 rok:
Więcej informacji podamy wkrótce 🙂
2018 rok:
W tym roku chcielibyśmy wraz z Państwem wspólnie zatrzymać się przy kilku obrazach pochodzących z dużej kolekcji zgromadzonej przez Opolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, a przekazanej do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w ubiegłym roku.
Wybraliśmy dla Państwa obrazy „wyrastające” niejako z tradycji malarstwa Jana Cybisa, który był bohaterem ubiegłorocznego spotkania. Ich twórcy są jednocześnie laureatami nagrody imienia Cybisa. Zobaczymy prace Tadeusza Dominika (1928-2014) – pierwszego laureata tej nagrody (1973), ucznia i jednocześnie przyjaciela Cybisa oraz Leona Tarasewicza (ur. 1957) – ucznia Tadeusza Dominika, który nagrodę im. Cybisa otrzymał w 1998 roku. Obrazy będzie można oglądać tylko w sobotę, 21 kwietnia 2018 w godzinach otwarcia muzeum.
11.00-17.00
pokaz obrazów w małej sali wystaw czasowych na I piętrze:
Tadeusz Dominik, Pejzaż
15.00
w oglądaniu obrazu towarzyszyć będzie Państwu dr Joanna Filipczyk, kierowniczka Działu Sztuki MŚO, która postara się zainspirować Państwa do rozmowy o obrazach, na wszystkich, w których rozbudził się apetyt do takiej dyskusji się rozbudzi, czekamy przy kawie
WSTĘP WOLNY
2017 rok:
W Muzeum Śląska Opolskiego 22 kwietnia 2017 roku już po raz czwarty odbywać się będzie Dzień Wolnej Sztuki. Jest to ogólnopolska akcja, której pierwsza edycja miała miejsce w 2011 roku, organizowana dla „powolnego” oglądania wybranych dzieł sztuki. Podobno zwiedzający muzea każdemu obiektowi poświęcają tylko osiem sekund, bo w jak najkrótszym czasie chcą zobaczyć jak najwięcej, a najlepiej – wszystko. W Dniu Wolnej Sztuki zachęcamy, jak podkreślają pomysłodawcy akcji, do oglądania „świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia”.
Rok 2017 ogłoszono w województwie opolskim Rokiem Jana Cybisa, dlatego to właśnie obraz tego autora będziemy oglądać. Chętnych zapraszamy również na rozmowę o twórczości Cybisa oraz na projekcję filmu o tym artyście Widok z okna (scen. i reż. Władysław Jurkow).
12.00-13.00
Jan Cybis, Głuchołazy – kąpiel, olej na płótnie, w oglądaniu obrazu towarzyszyć będzie Państwu dr Joanna Filipczyk, kuratorka wystawy malarstwa Jana Cybisa
13.00
od godziny 13.00 na wszystkich, w których rozbudził się apetyt do rozmowy o obrazach, czekamy przy kawie
ok. 13. 15
projekcja filmu Widok z okna W. Jurkowa (czas trwania ok. 1 godzina)
Galeria Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu,
Ozimska 10, sobota, 22 kwietnia 2017
godz. 12.00
WSTĘP WOLNY
2016 rok:
W tym roku wszystkie dzieła znajdą Państwo w kolejnych czterech salach
pierwszego piętra w nowym pawilonie wystawowym.
Przede wszystkim chcemy zachęcić Państwa do uważnego zwiedzania ekspozycji Japonizm polski, którą Muzeum Śląska Opolskiego otwiera w czwartek, 21 kwietnia 2016 w salach wystaw czasowych.
Aż trzy z czterech obiektów wybranych przez nas do wspólnego oglądania to
eksponaty z tej wystawy, których na co dzień nie zobaczycie w Opolu, bo przyjechały do nas z innych kolekcji:
jeden z drzeworytów Utagawy Hiroshige (wł. Muzeum Narodowego w Krakowie)
Krzak jesienią Leona Wyczółkowskiego (wł. Muzeum Okręgowego im. Leona
Wyczółkowskiego w Bydgoszczy)
Strumień w śniegu Juliana Fałata z kolekcji prywatnej
A ponieważ Dzień Wolnej Sztuki przypada podczas Dni Opola, więc bez tutejszego twórcy obyć się nie może. Będzie to:
Don Kichot, rzeźba Mariana Nowaka– wystawa Sztuka środowiska opolskiego po
1945 roku
Tradycyjnie, po raz trzeci, tegoroczny Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego będą obsługiwać członkowie stowarzyszenia Opolski Garaż Sztuki, które skupia twórców, animatorów kultury i innych „szlachetnych wariatów”.
2015 rok:
W Muzeum Śląska Opolskiego 18 kwietnia 2015 roku już po raz drugi odbywać się będzie Dzień Wolnej Sztuki. Jest to ogólnopolska akcja, której pierwsza edycja miała miejsce w 2011 roku, organizowana dla „powolnego” oglądania wybranych dzieł sztuki.
Podobno zwiedzający muzea każdemu obiektowi poświęcają tylko osiem sekund, bo w jak najkrótszym czasie chcą zobaczyć jak najwięcej, a najlepiej – wszystko. W Dniu Wolnej Sztuki zachęcamy do dokładnego obejrzenia tylko pięciu wybranych zabytków.
Tym razem naszymi „bohaterami’, którymi chcemy poświęcić więcej czasu, żeby oglądać je, jak podkreślają pomysłodawcy akcji, „świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia” będzie pięć obrazów:
PARTER
w galerii malarstwa polskiego (sala czerwona): Olga Boznańska, Portret pani z synkiem, 1920 r.
w galerii malarstwa polskiego (sala zielona): Jan Cybis, Głowa (autoportret), 1966-72 r.
w hallu budynku dawnego kolegium jezuickiego: autor nieznany, Portret św. Ignacego Loyoli, 1662r.
I PIĘTRO
na wystawie „Opolskie środowisko plastyczne po 1945 roku” Ruta Molin, Podwórko, 1987 r.
II PIĘTRO
na wystawie „Etnografia Opolszczyzny. Tradycja i zmiana” autor nieznany, Święta Katarzyna, XVIII w.
Przy każdym obrazie czekać będzie na Państwa osoba, która zachęci do oglądania, rozmowy i „oswajania” dla siebie muzealnych eksponatów. Zaprosi też do zatrzymania się chwilę na fotelu,, w którym zwiedzający będzie mógł usiąść, popatrzeć, a jeśli zechce – także poczytać: np. przy obrazie Jana Cybisa jego Dzienniki, przy Boznańskiej – katalog niedawne wystawy monograficznej tej malarki, a przy wizerunku Ignacego Loyoli – Ćwiczeni duchowe przyszłego świętego. Od godziny 13.00 na wszystkich, w których rozbudził się apetyt do rozmowy o obrazach czekamy przy kawie na tarasie muzeum (w razie niepogody – w sali kredensowej).
2014 rok:
W Muzeum Śląska Opolskiego Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się nieco później – od 17.00 do 18.00.
Wszystko to za sprawą trwających równolegle „Dni Opola”, w które chcemy wpisać Dzień Wolnej Sztuki.
Wybraliśmy trzy obiekty związane z miastem i regionem:
– cechowy ołtarz opolskich tkaczy
– model przejściowy 1:10 pomnika Jana Borowczaka Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego (sam pomnik stoi na jednym z głównych placów miasta)
– jeden z obrazów Jana Cybisa, urodzonego na ziemi opolskiej (ten obraz oglądać będzie można w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego, Ozimska 10)
Pozostałe dwa obiekty dla koneserów sztuki to:
„Portret kobiety” Stanisława Ignacego Witkiewicza
„Portret zony artysty z kotem” Konrada Krzyżanowskiego
Cztery obiekty są dostępne w gmachu głównym (wejście od ul. Muzealnej), a piąty – obraz Jana Cybisa, w galerii MŚO przy Ozimskiej 10
Tegoroczny Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego będą w tym roku obsługiwać członkowie stowarzyszenia Opolski Garaż Sztuki.