Muzeum Narodowe w Szczecinie
adres: ul. Staromłyńska 27
70-561 Szczecin
strona internetowa: www.muzeum.szczecin.pl
2019 rok:
Więcej informacji podamy wkrótce 🙂
2018 rok:
Dzień Wolnej Sztuki w Centrum Dialogu Przełomy
Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.
Muzeum Narodowe w Szczecinie już po raz szósty włącza się w ogólnopolską akcję „Dzień Wolnej Sztuki”. Przez godzinę będziemy chcieli przekonać uczestników, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą można samodzielnie odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.
Zapraszamy w sobotę, 21 kwietnia 2018 roku o godzinie 12.00, do Muzeum Narodowego w
Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy placu Solidarności 1. Chcemy przypomnieć Państwu, że MNS–CDP to nie tylko narracyjne muzeum historyczne, ale także wyjątkowa wystawa, w której można zobaczyć obiekty sztuki współczesnej wykonane na specjalne zamówienie Muzeum. O tych obiektach, ale także kontekstach zawartych w narracji wystawy stałej, opowie edukatorka MNS–CDP Ewa Sobota. Udział w akcji jest nieodpłatny.
Lista obiektów:
1. Kobas Laksa, „Das Ende des Traums / Koniec marzeń, Stettin’45”, cyfrowy montaż
fotograficzny
2. Robert Kuśmirowski, „Pokój straceń”, instalacja
3. Tomasz Mróz, „Chcesz cukierka – idź do Gierka”, rzeźba silikonowa, fiat 126p
4. Grzegorz Hańderek, Michał Libera, „Blok / Grand Ensamble”, grtafika, papier / instalacja
dźwiękowa
5. Hubert Czerepok, „Przyszłość nie jest już tym, czym
2017 rok:
W tym roku Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się na wystawie „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki”. Wystawa stała zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie poświęcona jest afrykańskiemu teatrowi lalek – zjawisku mocno zakorzenionemu w tradycji wielu społeczności zamieszkujących Czarny Kontynent. Więcej informacji znajdzie się na stronie muzeum.
2015 rok:
Więcej informacji znajdzie się tutaj niedługo, lub należy ich szukać na stronie Muzeum
2014 rok:
Dzieła:
Jan Szczepkowski, Wazon z kręgiem postaci, ok. 1900–1907
Adolf Münzer, Taniec nad morzem, 1923
Max Slevogt, Tancerka Antonia Mercé zwana La Argentina, 1926
Rafał Malczewski, Taniec, ok. 1924
Hermann Geibel, Przykucnięta kobieta (Klęcząca), 1921
Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało specjalną ekspozycję pod hasłem „Taniec!”, którą stanowić będzie pięć niepokazywanych na co dzień obiektów ze zbiorów Działu Sztuki Europejskiej 1800-1945 MNS. Kuratorami ekspozycji są dr Szymon Piotr Kubiak oraz Aleksandra Gieczys-Jurszo. W dniu wydarzenia o prezentowanych dziełach opowiadać (i pytać o nie) będzie także dr Dariusz Kacprzak, z-ca dyrektora MNS ds. naukowych.
2013 rok:
Dzieła:
1. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Wały Chrobrego 3) – obraz „Dożynki w majątku Borsigów” Paula Meyerheima,
2. W Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Księcia Mściwoja II 8) – płaskorzeźba nieznanego artysty „Modlitwa w Ogrójcu z kościoła św. Jana w Szczecinie”,
3. W Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Staromłyńska 27) – „Wielki kiermasz” malarza z kręgu Davida Vinckboonsa.
2012 rok:
Dzieła:
lista dostępna na stronie internetowej muzeum.