Muzeum Fryderyka Chopina
Adres: Okólnik 1, Warszawa
strona internetowa: chopin.museum/pl
2019 rok:
Więcej informacji podamy wkrótce 🙂
2018 rok:
Fortepian Chopina marki Pleyel
Odlew dłoni kompozytora
Portret autorstwa Winterhaltera
Fragment listwy z komody, pochodzącej z mieszkania kompozytora.
2017 rok:
Podczas tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie przedstawimy Państwu 5 obiektów z wystawy czasowej „Opera Chopina – Fryderyk w Teatrze Narodowym”. Wystawa poświęcona jest wyjątkowej pasji kompozytora. Zamiłowanie Chopina do opery narodziło się i rozwijało w Warszawie, przede wszystkim w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich. Na ekspozycji można obejrzeć m.in. oryginalny rękopis Fryderyka Chopina inspirowany operą: Wariacje B-dur op. 2 na temat duetu Là ci darem la mano z opery Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz wiele innych operowych cudowności m.in. projekty scenograficzne i rekwizyty teatralne oraz kostiumy z największych polskich zbiorów.
1. Rękopis Wariacji B-dur op. 2 na temat „Là ci darem la mano” z opery
„Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta na fortepian i orkiestrę
2. Karta rękopisu Tria g-moll op. 8 Fryderyka Chopina z fragmentem
Koncertu f-moll op. 21
3. Autograf Kuriera Szafarskiego
4. Frak z teatralnej trupy Wojciecha Bogusławskiego
5. Obraz Scamozziego „Premiera baletu Pyrrus”
2016 rok:
W samo południe, 23 kwietnia, animatorzy ekspozycji omówią pięć mniej znanych obiektów znajdujących się w kolekcji Muzeum. Zgodnie z ideą Dnia Wolnej Sztuki, dokładnie przyjrzymy się wybranym eksponatom, poznamy ich tajemnice i związane z nimi historie. Słuchacze będą mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego Chopin nie zdecydował się oficjalnie opublikować jednego ze swoich nokturnów, gdzie w Muzeum znajdują się oryginalne elementy Pałacu z XVII wieku, komu Pianista podarował fajkę oraz czym się charakteryzuje fotel-berżera. Powiemy też, kto zachował kwiaty z łoża śmierci Kompozytora i kiedy trafiły one do kolekcji Muzeum.
Oprowadzania w ramach Dnia Wolnej Sztuki trwają do godziny 13. Wstęp wolny!!
Zbiórka w Holu Głównym Muzeum. Zapraszamy!
2015 rok:
Jak pracował Chopin-geniusz doceniony już w dzieciństwie, dlaczego tak ważne jest dziś wykonawstwo historyczne oraz czy artysta przywiązywał wagę do mody? Między innymi na te pytania odpowiedzą animatorzy odkrywając tajemnice kryjące się za wyjątkowymi obiektami podczas Dnia Wolnej Sztuki 18.04. Przybliżmy także historię niezwykłego zamku, w którym MuzeumFryderyka Chopina ma swoją siedzibę.