Edycja 2020:
Więcej informacji znajduje się na stronie instytucji.
Edycja 2019:
Podczas Dnia Wolnej Sztuki w 2019 roku można będzie oglądać:
- Ogrzewacz do pościeli
Czy tak z pozoru prozaiczny obiekt jak ogrzewacz do pościeli może mieć coś wspólnego z miłością? Okazuje się, że tak, o ile weźmiemy pod uwagę, że przedmioty tego rodzaju bywały często elementem wyprawy ślubnej, cenionym zapewne głównie ze względu na swoje praktyczne zastosowanie, lecz zawierającym, choćby podświadomie, przesłanie o charakterze związku małżeńskiego, którego istotnym elementem jest wspólnota łoża. Prezentowany ogrzewacz do pościeli to prosty, pozbawiony zdobień model, wykonany z cyny, pochodzący z warsztatu wrocławskiego konwisarza Wilhelma Augusta Dengelhausena. Na górnej powierzchni ogrzewacza wygrawerowano monogram M. E. B. G. i datę 1830, będącą być może rokiem zawarcia małżeństwa.
- Pistolet kapiszonowy
Tradycje pojedynkowe sięgają czasów średniowiecza i turniejów rycerskich. Jednak swoje apogeum osiągają w XIX wieku. Pojedynki mogły być rozgrywane na broń białą lub na pistolety. Na jednej z wystaw znajduje się XIX-wieczny pistolet kapiszonowy, używany właśnie w tym celu. Chociaż ciekawsze niż sama broń, którą się pojedynkowano, mogą być powody pojedynków…a częstszym z nich było zhańbienie honoru…lub kobieta.
- Piec kaflowy
Kopia XVIII-wiecznego pieca elbląskiego, wykonana w 1923 roku w Manufakturze Majoliki w Kadynach, założonej przez cesarza Niemiec, Wilhelma II. Kafle pieca były formowane w matrycach oraz malowane ręcznie według dawnej techniki wykonania – każdy z nich zdobiony był pejzażem, sceną biblijną, pasterską lub dworską, umieszczaną w kartuszu.
- Wikińskie okucie pasa
Wiele przedmiotów, które odkryto w Truso, posiada wyjątkowe, związane ze sferą wierzeń i magii znaczenie. Jednym z nich jest odkryte w 2000 roku okucie pasa (mosiądz, technika odlewania, wysokość 2,1 cm, szerokość 2,2 cm), przedstawiające dwie głowy ludzkie.
Głowy z długimi wąsami, spiczastymi brodami i dużymi oczami, jakie widnieją na okuciu pasa, można uznać za wizerunek Lokiego. Była to jedna z najdziwniejszych i najbardziej zagadkowych postaci skandynawskiej mitologii epoki wikingów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.