Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

f_w_22448_58e76

Muzeum  Łowiectwa i Jeździectwa

adres:  ul. Szwoleżerów 9, Warszawa

strona internetowa: www.muzeum.warszawa.pl

2016 rok:

1. fot. Mariola Sztorc

fot. Mariola Sztorc

1. Amazonka

Dawna moda nie tylko nie pozwalała chodzić kobietom w spodniach, ale również jeździć po męsku. Wymagano, aby amazonka prezentująca się na koniu, była ucieleśnieniem delikatności. Musiała jednak umieć zapanować nad silnym zwierzęciem. Obok naszej Amazonki znajdującej się w Powozowni im. Bolesława Prus-Niewiadomskiego można zobaczyć damskie siodło, w którym jeździły niewiasty.

Minolta DSC

fot. Stefan Olech

2. Obraz „Wilki” Wiktora Koreckiego. Wielkoformatowy obraz, namalowany w technice oleju na płótnie. Przedstawia fragment nieistniejącego już wiejskiego krajobrazu, w centrum którego znajdują się wilki podchodzące do ludzkich siedzib. Malowidło ozdabia salę Polski salon myśliwski XIX/XX wieku w budynku Koszar Kantonistów.

Minolta DSC

fot. Stefan Olech

3. Szafa na broń  Należąca wcześniej do rodziny Czesława Jakoubeka (1928-2011), powstała pod koniec XIX lub na początku XX w., została zamówiona przez członków Koła Łowieckiego, działającego przy żywieckiej gildii kupieckiej. Przeznaczona była dla arcyksięcia Karola Stefana Habsburga (1860-1930) z żywieckiej linii Habsburgów. Szafa znajduje się na I piętrze w holu Koszar Kantonistów.

4. fot. Cezary Tkaczyk

fot. Cezary Tkaczyk

4. Wilk  Eksponat dermoplastyczny znajdujący się w budynku Koszar Kantonistów, na ekspozycji W polu i w kniei: część pierwsza „Las”.

523e92d4-a8a2-410a-964b-30ca2e3d1511

fot. Mariola Sztorc

5. Rzeźba „Zawstydzona” Wojciecha Jarockiego Rzeźba wykonana z drewna uzupełnia drugą cześć wystawy czasowej w budynku Koszar Kantonistów poświęconej sztuce rodziny Jarockich. Obecna ekspozycja prezentuje rzeźby braci Wojciecha i Zbigniewa.

2014 rok: 

Dzieła:

Szafa na myśliwską broń palną
Należąca wcześniej do rodziny Czesława Jakoubeka (1928-2011), powstała pod koniec XIX lub na początku XX w., została zamówiona przez członków Koła Łowieckiego, działającego przy żywieckiej gildii kupieckiej. Przeznaczona była dla arcyksięcia Karola Stefana Habsburga (1860-1930) z żywieckiej linii Habsburgów. (na I piętrze w holu Koszarów Kantonistów)

Obraz p.t. „Lis”
Najnowszy nabytek Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa nieznanego autorstwa, pochodzący z Holandii z XVII wieku, namalowany w technice olejnej na desce. (w Saloniku Myśliwskim z XIX w. w piwnicach Koszarów Kantonistów)

Niedźwiedź polarny
Dermoplast znajdujący się w sali „Oko w oko” na I piętrze budynku głównym – Koszary Kantonistów.

Niedźwiedź brunatny
Dermoplast znajdujący się w sali „Las” na I piętrze budynku głównym – Koszary Kantonistów.

Jadwagen
Myśliwska, sześcioosobowa bryka, do dwukonnego lub czterokonnego zaprzęgu, którą mógł powozić właściciel. Podwieszana drabinka na upolowaną zwierzynę. Wyprodukowana przez nieznaną firmę pruską lub wielkopolską, z początku XX wieku, ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie.