Muzeum Kinematografii

Logo MK Lodz 2

Muzeum Kinematografii

adres:  pl. Kaczyńskiego 1, Łódź

strona internetowa: www.kinomuzeum.pl

2019 rok:

W ramach tegorocznej idei przewodniej, którą jest miłość Muzeum Kinematografii w Lodzi planuje zaproponować poniższy temat:
Kocham kino:
1. Kochamy gwiazdy – zostanie zaprezentowana statuetka Oscara, która sama w sobie stała się filmową ikoną. Dowiemy się czy każdy Oscar jest identyczny, czy każdy był kochany, czy istniały te, do których właściciele lub zazdrośni konkurenci żywili zgoła inne uczucia.
2. Miłość, sztuka i jazz – odkryjemy tajemniczy plakat do filmu z muzyką Krzysztofa Komedy pochodzący z okresu lat 60. Opowiemy o miłości, jazzie i twórczości plastycznej  w trudnych czasach PRL-u.
3. Kochamy bajki – pozwolimy naszym Gościom na kosmiczną podróż z Misiem Colargolem. Pokażemy magiczne postaci z odległych galaktyk i opowiemy ich niezwykłe historię. Wśród wielu opowieści znajdzie się jedna o utraconej miłości wróżki z gwiazdozbioru Fantasmagorii.

2018 rok:

W tym roku proponujemy, aby nasi goście zatrzymali się na dłuższej na I piętrze. Będzie tam czekać na nich: fotoplastikon – odnowiona perła w kolekcji muzeum, fortepian Chopina z filmu animowanego Latająca Maszyna oraz rękopis i maszynopis „Historii sztuki filmowej” J. Toeplitza.

2016 rok:

_MG_1655

1. Projektor na kliszę „Bajka”;

_MG_1670

2. Kostium Poli Negri z filmu „Księżycowe prządki” (reż. James Neilson, 1964), ostatniego filmu z udziałem polskiej gwiazdy przedwojennego kina.

4113b732-9e86-4638-b344-3a41ecaec604

3.Projekt scenograficzny czołówki filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” (reż. Wojciech Jerzy Has, 1964), autorstwa Jerzego Skarżyńskiego.

2015 rok:

W tym roku z okazji Dnia Wolnej Sztuki w Muzeum zaprezentowane zostaną trzy obiekty:
– oryginalna lalka – Miś Uszatek,
– obraz Benona Liberskiego „Western”,
– rekwizyt z nagrodzonego Oscarem filmu „Ida” – figura Chrystusa.

2014 rok:

Obiekty:
– Fotoplastikon (oryginalna, kompletna konstrukcja Augusta Fuhrmanna – wynalazcy tego urządzenia; jeden z czterech zachowanych na świecie; pozostałe znajdują się w Monachium, Wels – Austria, Swan Hill Victoria – Australia)
– Mutoskop
– Kamera „Oko”.