Galeria Artykwariat

logo_podstawowe_Artykwariat

Galeria ARTYKWARIAT w Poznaniu

adres: ul. ul. Paderewskiego 8, Poznań
strona internetowa: www.artykwariat.pl

2019 rok:

Więcej informacji podamy wkrótce 🙂

2017 rok:

Podczas Dnia Wolnej Sztuki zapraszamy do ARTYKWARIATU, żeby niespiesznie przyjrzeć się dziełom sztuki, które przeniosą nas w świat XIX- i XX-wiecznego malarstwa i rzemiosła artystycznego:
O zadziwiającej paryskiej lornetce operowej z końca XIX wieku opowie Zofia Michalik
Krucha, przepięknie malowana filiżanka z Sevres będzie bohaterką opowieści Michała Błaszczyńskiego
Jedyną okazję do zobaczenia tego, co z tyłu obrazu, da spotkanie z „Żółtymi i czerwonymi różami w wazonie” Władysława Ślewińskiego, poprowadzone przez Dorotę Żaglewską
W tajniki pewnej grafiki wprowadzi nas Julia Błaszczyńska
O fascynujących znakach na angielskim, srebrnym zestawie do herbaty opowie Maciej Strzelczyk
Zapraszamy do Galerii ARTYKWARIAT w samo południe!

2015 rok:

1.LÉON DE SMET [1881-1966] Akt kobiecy, 1927 r.

Léon De SMET (1881-1966) urodził się w Ghent, w rodzinie artystów. Jego ojciec, Jules de Smet był , malarzem, dekoratorem i fotografem, a brat, Gustaaf de Smet, również malarz, pozostawał w kręgu awangardy. Leon, podążając śladami brata, rozpoczął w 1893 roku edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Ghent. Po raz pierwszy eksponował swoje prace na Salonie w Anwerpii w 1901 roku. Udzielał się w lokalnym Cercle Artistique et Litteraire. W kwietniu 1904 roku wystawiał prace razem z Maurice Sys, w 1910 roku – towarzyszył mu Edmond Verstraeten.Léon de Smet pozostawał pod wpływem impresjonizmu. Jego mistrzem był Emile Claus, najbardziej rozpoznawalny malarz-luminista, tworzący w stylu postimpresjonizmu. Prace de Smeta charakteryzowało typowe dla impresjonizmu rozwichrzenie pociągnięć pędzla i upodobanie koloru, od delikatnych pasteli po wibrujące, krzykliwe barwy. Wyjątkowe na tym tle jawią się obrazy z lat dwudziestych, miedzy innymi prezentowany Akt kobiecy z 1927 roku. Ich silnie akcentowaną geometrię formy porządkuje kontur, kształt postaci budowany jest dłuższym impastem, a nad wszystkim dominuje kolor, z jednej strony oparty na kontrastach, sytuujący się w estetyce Art Déco, z drugiej spokojniejszy, wypracowany w oparciu o subtelną gradację tonów.

2. Helen Wills Moody (ur. 6.10.1905 w Berkeley, zm.1.01.1998 w Carmel), fotografia autorstwa Hala Phyfe.  Helen Wills Moody zasłynęła jako wyjątkowa tenisistka. W 1923 roku, mając zaledwie 17 lat, zdobyła tytuł mistrzyni USA w rozgrywkach seniorek.

3. Wazon, Francja,, Legras & Cie., Verreries de Saint – Denis, ok. 1910 r, sygnowany na brzuściu.

4. Figurka Carmen, Rosenthal Bavaria, Kunstabteilung Bahnhof-Selb, ok. 1930, model 425/1 z 1928 roku, projektant: Wolfgang Schwarzkopf.

5. Pierścionek, Niemcy Pforzheim, Theodor Fahrner, lata 30., 40. XXw., próba srebra 925,perły, markazyt.

2014 rok:

Dzieła zostaną podane wkrótce 

Pin It